Oczy a komputer

Praca przy komputerze męczy wzrok. Co zrobić, jeśli musisz pracować w ten sposób? Zadbaj o jak najlepsze warunki pracy. Monitor musi być ustawiony w dobrym miejscu, w odległości 40–75 cm od twarzy. Środek monitora powinien być o 10–22 cm poniżej oczu – jeśli jesteś wyprostowany, to pierwszy wiersz powinien być nieco poniżej linii wzroku.

Jeżeli ekran jest za nisko, podnieś monitor – możesz nawet coś pod niego podłożyć. Nie może być on także zbyt nisko. Dobrym rozwiązaniem jest krzesło podnoszone i opuszczane. Wtedy każdy, kto korzysta z komputera, może usiąść przed nim prawidłowo.

Kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest eliminacja migotania. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz. Zaleca się często zwiększenie jej do 80–85 Hz. Wyreguluj parametry ekranu w ustawieniach komputera, aby było jak najlepiej.

Pracując przy komputerze powinieneś kontrolować blaski i cienie. Odblaski spowodowane przez źródła światła pogarszają widoczność obrazu i oczy się jeszcze bardziej męczą. Co trzeba zrobić? Monitor ustaw tak, aby promienie światła padały na jego bok, lub by tył urządzenia był skierowany do okna pod kątem 45 stopni. Nie ustawiaj w żadnym wypadku monitora naprzeciwko okna lub w ten sposób, że odbija się ono w ekranie.

Ważne test również ograniczenie światła. Jeśli jest zbyt jasno, zasuń żaluzje, wyłącz niepotrzebne lampki. Pamiętaj też o tym, że im mniejsza czcionka, tym bardziej męczy się Twój wzrok. Powiększ więc czcionkę, jeśli ledwo widzisz to, co czytasz.

Kiedy siedzisz długo przy komputerze, zrób sobie przerwy, ćwicz oczy, spójrz w jakiś inny punkt, nie tylko w monitor komputera. Ważne jest, aby często mrugać. Aby ćwiczyć mięśnie gałek ocznych zataczaj oczami ósemki w poziomie. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach, do góry, na dół, w lewo, w prawo i po skosie. Oprócz ćwiczenia oczu, możesz zażywać witaminy. A, C i E oraz beta-karoten, a także cynk, selen, magnez, cholina, luteina i zeaksantyna pomagają utrzymywać oczy w dobrej formie, poprawiają ostrość wzroku. Dobry jest też wyciąg z borówki czernicy.

Przy pracy na komputerze, ważne jest też to, jakich używasz kolorów.
Najlepsze kolory to czarna czcionka na białym tle. Nie pisz więc białą na czarnym, ponieważ wtedy o wiele bardziej męczy się Twój wzrok. Ilość kolorów na ekranie powinna być ograniczona.

Pamiętaj, że rodzaj monitora jest bardzo ważny. Najlepszy dla wzroku jest ciekłokrystaliczny wyświetlacz.

hastagi na stronie:

#szkła do komputera

Authors

Related posts

Top