Pole widzenia a okulary

Pole widzenia to w okulistyce obszar widziany przez nieporuszające się oko. Badanie pola widzenia jest istotne m. in. w diagnostyce jaskry. Do badania pola widzenia używany jest polomierz (perymetr). Polomierze dzielimy na statyczne i kinetyczne. Czesto osoby noszące okulary skarżą się na ograniczone pole widzenia.

Kiedy nosi się okulary, nie można dowolnie patrzeć w każdą stronę. Kiedy patrzysz w bok nie odwracając głowy, nie będziesz widział tak dobrze, jak osoba która ma dobry wzrok lub nosi soczewki. Okulary ograniczają to pole widzenia.

Problem możesz też mieć, kiedy idziesz po schodach i patrzysz w dół, ale nie skierowujesz głowy ku dołowi, tylko starasz się kierować tam sam wzrok. Wtedy część schodów widzisz przez okulary, a część bez nich. Możesz wtedy nawet źle postawić krok i przewrócić się.

Co więc robić, aby mieć jak największe pole widzenia w okularach? Okulary trzeba dobrze dobrać. Nie mogą mieć one za małych szkieł. Ponadto, muszą dobrze leżeć na nosie, nie za daleko. Kiedy okulary są zbyt luźne i zsuwają się na czubek nosa, może się tak stać w bardzo nieodpowiedniej chwili i możesz mieć przez to problemy, a nwet źle ocenić odległość i wejść w coś. staraj się więc mieć jak najlpeiej dobrane okulary.

Dobrym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, jednak nie każdy może sobie na nie pozwoi=lić. Nie są one bardzo dorogie, jednak noszone regularnie i latami – to całkiem spory wydatek. Płyny do pielęgnacji szkieł też nie są najtańsze i nie są refundowane.

Authors

Related posts

Top