Oczy Soczewki kontaktowe Szkła kontaktowe

Fakty i mity o soczewkach progresywnych

Soczewki progresywne to niewątpliwie technologiczna rewolucja w optyce okularowej. Są alternatywą dla noszenia dwóch par okularów (do dali i bliży). Choć najnowszej generacji soczewki progresywne zapewniają ostre widzenie na każdą odległość, są wygodne w użytkowaniu, bo nie trzeba ciągle zmieniać okularów i gwarantują szybką adaptację ? to krąży wokół nich wiele zniechęcających opinii. Razem z Renatą Makuc ? okulistą współpracującą z firmą JZO ? systematyzujemy wiedzę na ten temat.

Przyczyną problemów z widzeniem po 40. roku życia może być naturalny proces starzenia się soczewki oka i zmniejszenie jej elastyczności. Wraz z wiekiem słabnie zdolność akomodacji oka, a to oznacza trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, szczególnie przy słabym oświetleniu. Zjawisko to nazywane jest prezbiopią i może dotyczyć każdego. Do jej korekcji wynaleziono w XX w. soczewki progresywne, czyli takie, które umożliwiają widzenie na każdą odległość: blisko, daleko i pośrednio. Trzeba zmienić wciąż pokutujące w społeczeństwie przekonanie o niedogodnościach związanych z ich użytkowaniem.
Soczewki progresywne zniekształcają obraz i zawężają pole widzenia – MIT:
Dyskomfort widzenia może się zdarzyć w starszych konstrukcjach soczewek. Nowoczesna soczewka progresywna dostosowuje się do nie tylko do indywidualnej anatomii oka, ale także do sposobu noszenia okularów, a nawet do budowy ciała użytkownika, co zapewnia optymalny komfort widzenia. Soczewki progresywne nie zniekształcają więc obrazu i nie zawężają pola widzenia.
Okulary z soczewkami progresywnymi wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne – FAKT:
Na soczewce progresywnej nie widać linii podziału pomiędzy poszczególnymi obszarami korekcji, wobec czego okulary niczym nie różnią się od tych np. do korekcji krótkowzroczności czy dalekowzroczności. Soczewki progresywne są wykonane z doskonałych materiałów. Można je uszlachetniać powłokami antyrefleksyjnymi, a także zamówić jako fotochromowe lub barwione.
Do okularów progresywnych trudno przywyknąć – MIT:
Należy obalić tezę, że do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić. Czas adaptacji trwa tyle samo, co przy zwykłych okularach. Nowoczesne technologie wykorzystane przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych skracają ten okres do minimum. Aby wykonywanie codziennych czynności stało się przyjemnością, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane przez optyka, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Ponadto renomowane zakłady optyczne udzielają gwarancji, na podstawie której, jeżeli wystąpią problemy z adaptacją – producenci mogą wymienić je na okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne o innej konstrukcji.

Do soczewek progresywnych można wybrać dowolne oprawy ? FAKT:
Istnieje przekonanie, że okulary progresywne muszą mieć duże oprawy. W rzeczywistości personalizacja w doborze soczewek i zaawansowane technologie pozwalają na wybór opraw zgodnie z upodobaniami użytkownika.
Soczewki progresywne nie korygują wszystkich wad wzroku – MIT:
Konstrukcja soczewek progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Stosowanie tego typu soczewek zaleca się już w początkowych fazach prezbiopii. Należy obalić mit, że inne wady wzroku ograniczają możliwość noszenia soczewek progresywnych.
Ceny okularów progresywnych są zróżnicowane – FAKT:
Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych. Ich dokładna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł i materiału, z którego są zrobione. Pamiętajmy jednak, że korzystając z okularów progresywnych – jedna para okularów zastępuje nam dwie, co po dokładnej kalkulacji zawsze rekompensuje poniesiony wydatek.
Wszystkie soczewki progresywne są takie same – MIT:
Nie jest prawdą, że wszystkie soczewki progresywne są takie same. Współcześnie na rynku jest wiele konstrukcji soczewek progresywnych. Są one dostosowane do potrzeb nabywców: specyfiki wykonywanej pracy, wieku lub hobby. A takie soczewki jak Anateo Mio uwzględniają też sposób noszenia okularów, budowę gałki ocznej i ciała. Tworzone są według indywidualnych parametrów zamawiającego.

hastagi na stronie:

#anateo mio cena #soczewki progresywne opinie #szkła progresywne opinie #okulary progresywne opinie #soczewki wysokoindeksowe cena #okulary progresywne cennik #jzo cennik

0 0 vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mi Chu
Mi Chu
6 lat temu

Nie zgadzam się, że zawężanie pola widzenia to mit.
Mam soczewki właśnie JZO model Intro+ (średnia półka cenowa w ofercie na 2014, więc nie takie przestarzałe chyba) i zawężają mocno. Na odległość 40cm widzę ostro na szerokość ok 10cm, na odległość 60-80cm to już tylko 5cm, na odległość 100-120cm też widzę ostro tylko ok 5cm obiekty, do dali jest normalnie.