Okulary

Okulary zmiennoogniskowe

Naukowcy z University of Arizona są wynalazcami bardzo ciekwaych okularów, które są wyposażone w pierścieniowe i przezroczyste elektrody zmianiające właściwości optyczne warstwy ciekłego kryształu pomiędzy warstwami szkła. Takie okulary mogą w przyszłości zastąpić okulary dwuogniskowe – pozwalając osobom starszym patrzeć zarówno na przedmioty dalekie, jak i bliskie.

Okulary dwuogniskowe są o tyle kłopotliwe, że patrząc na obiekty położone dalej lub bliżej trzeba stale przenosić wzrok z ich dolnej części na górną i odwrotnie. Okulary progresywne, które mają soczewkę o zmieniającej się krzywiźnie są wygodniejsze, ale i w tym przypadku należy zmieniać położenie głowy, by przed okiem ustawiła się część soczewki o odpowiedniej ogniskowej.

Tymczasem soczewki opracowane przez zespół Guoqlanga Li dzięki automatycznie zmieniającej się ogniskowej pozwalają wykorzystać całą powierzchnię soczewki, bez poruszania głową.

Gdyby zasilanie nagle wysiadło, okulary całkowicie stracą zdolność skupiania – jeśli więc zdarzy się to na przykład podczas prowadzenia samochodu, kierowca nie przestanie widzieć odległych przedmiotów (choć może mieć trudności z odczytywaniem prędkościomierza).

Niestety, ze względu na złożoną budowę okulary są raczej ciężkie i wymagają masywnych oprawek – zatem ich kształt nie każdemu przypadnie do gustu.

hastagi na stronie:

#ile kosztują okulary progresywne #okulary zmiennoogniskowe #ile kosztują szkła progresywne #okulary progresywne ile kosztują #ile kosztują soczewki progresywne

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy