Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe pomagają w leczeniu jaskry

Opracowano nową technikę dostarczania leków do oka. z wykorzystaniem nanotechnologii. Polega ona na zmieszaniu leku z niespolimeryzowanym jeszcze płynem, z którego w przyszłości powstanie soczewka. Gdy mieszanka spolimeryzuje, powstaje przezroczysty materiał na szkła kontaktowe.

Dzieki temu soczewki kontaktowe pomagają w min leczeniu jaskry

Jeśli lek rozpuszcza się w wodzie, więzi się go w sieci drobnych, połączonych między sobą i wypełnionych wodą kanalików w materiale na soczewki. Jeśli nie jest rozpuszczalny, trzeba go “przechować” w nanoprzestrzeniach w polimerowej matrycy, skąd powoli wycieka do sieci kanalików.

Kanaliki te otwierają się i uwalniają lek pod wpływem wilgoci gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe, które uwalniają kontrolowane dawki leków na takie choroby oczu jak jaskra, opracowali inżynierowie z Singapuru. Informację podał serwis “New Scientist”.

Większość leków na choroby oczu dostarcza się w postaci kropli. Jednak te szybko z oka wypływają, często spływają ze łzami do nosa, skąd dostają się do krwi i wywołują niepożądane efekty uboczne.

Kanaliki te otwierają się i uwalniają lek pod wpływem wilgoci gałki ocznej.

Manipulując zawartością wody w oryginalnej mieszaninie polimerowej, naukowcy mogą wpływać na wielkość kanalików, a przez to – kontrolować tempo, w którym lek przedostaje się do oka.

Nanostruktura nowych soczewek, zawierających sieć maleńkich kanalików, pozwala gazom, solom i innym związkom szybko przez przenikać w obie strony – podkreśla Chow.

Technika może pomóc także osobom noszącym szkła kontaktowe, a cierpiącym na zespół suchego oka. Materiał, z którego wykonano soczewki, można zmodyfikować w ten sposób, by zawierał roztwór nawilżający – sugeruje Chow.

hastagi na stronie:

#jaskra a soczewki kontaktowe #jaskra a soczewki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy