Nadwzroczność dalekowzroczność, łac. Hyperopia

Nadwzroczność (popularnie: dalekowzroczność, łac. Hyperopia) jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą refrakcyjną wzroku. Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka (zbyt krótką gałką oczną)w stosunku do jego siły łamiącej lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (np zbyt płaską rogówką]])w stosunku do jego długości.

ICD-10 code: H52.0
ICD-9 code: 367.0

Hyperopia, also known as hypermetropia or colloquially as farsightedness or longsightedness

Promienie równoległe, które w nieakomodującym oku zdrowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku nadwzrocznym ogniskowane są za siatkówką. Żeby ostro zobaczyć przedmiot daleki dalekowidz musi akomodować. Nieskorygowana nadwzroczność i związane z tym stałe napięcie akomodacji może prowadzić do zaburzeń w całym układzie mięśniowym oka łącznie z zezem. Zakres ostrego widzenia zależy od wielkości wady i amplitudy akomodacji, która zmniejsza się z wiekiem.

Do korekcji nadwzoczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus. Isnieją tez metody chirurgiczne.

Źródło: “http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadwzroczno%C5%9B%C4%87”
Treść udostępniana na licencji GNU Free Documentation License.

hastagi na stronie:

#dalekowzroczność wikipedia

Authors

Related posts

Top