Oczy

Lek na serce i oczy

Naukowcy ze Strasburga odkryli sposób na opóźnienie utraty wzroku u chorych na genetyczne zwyrodnienie siatkówki (retinitis pigmentosa). Zwyrodnienie siatkówki jest dziedziczne i polega na stopniowym obumieraniu światłoczułych komórek siatkówki. Choć w ostatnich dziesięciu latach zaproponowano kilka nowych metod jej leczenia (w tym megadawki witamin
<%image(20051107-yohimbe.jpg|66|66| krótkowzroczność ochronny astygmatyzm zez wzroku ekspress korekcja)%>

Naukowcy ze Strasburga odkryli sposób na opóźnienie utraty wzroku u chorych na genetyczne zwyrodnienie siatkówki (retinitis pigmentosa). Zwyrodnienie siatkówki jest dziedziczne i polega na stopniowym obumieraniu światłoczułych komórek siatkówki. Choć w ostatnich dziesięciu latach zaproponowano kilka nowych metod jej leczenia (w tym megadawki witamin A i E, terapię genową, podawanie czynników wzrostowych, a nawet przeszczepy komórek siatkówki), nadal nie udaje się znacząco spowolnić rozwoju choroby.

Nową nadzieję oferuje znany od wielu lat lek nasercowy diltiazem. Przeprowadzono badania na myszach i odkryto, że chroni on wrażliwe czopki i pręciki przed uszkadzającym działaniem substancji produkowanej w komórkach chorych na retinitis pigmentosa. Leczone diltiazemem myszy zachowywały w siatkówce ponaddwukrotnie więcej czynnych fotoreceptorów niż ich kuzyni, którym podawano placebo.

Lek nie zapobiega obumieraniu światłoczułych komórek, ale opóźnia ten proces. Jeśli próby na ludziach dadzą równie pozytywne rezultaty – być może uda się na tyle spowolnić degenerację czopków i pręcików, że chorzy doczekają w pełni skutecznych metod leczenia.

A to już wiesz?  Zmiany klimatu a zdrowie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy