najnowszej generacji soczewki toryczne

Wyleczą kilka chorób oczu jedną soczewką

Możliwość usunięcia zaćmy wraz z innymi wadami wzroku, szczególnie astygmatyzmem i starczowzrocznością jest najnowszym osiągnięciem okulistyki. W ostatnim tygodniu stycznia w Klinice Okulistycznej Lexummedica w Szczecinie wszczepiono 60-letniej kobiecie najnowszej generacji soczewkę toryczną, dzięki której pacjentka pozbyła się zaćmy oraz wszystkich dotychczasowych wad wzroku i odzyskała doskonałą ostrość widzenia z każdej odległości.

Przed operacją, z powodu całkowitego zmętnienia soczewki, pacjentka nie widziała nic, miała tylko poczucie światła. Dodatkowo występował u niej astygmatyzm. Kilkuminutowy zabieg pozwolił wyleczyć ją ze wszystkich schorzeń wzroku. Kobiecie przywrócono zdolność widzenia porównywalną z widzeniem młodego człowieka.

Z uwagi na oczekiwania pacjentki, która mimo złożonej wady, chciała móc po zabiegu widzieć z daleka i bliska, bez konieczności używania okularów, zastosowanie soczewki wewnątrzgałkowej AcrySof? IQ ReSTOR? Toric firmy Alcon było koniecznością.

– Pacjentka czekała na soczewkę pół roku, gdyż dopiero od stycznia tego roku jest ona dostępna w Europie. Taka soczewka jest zawsze indywidualnie dobierana do każdego pacjenta, bo w zależności od wady wzroku umożliwia korekcję nadwzroczności lub krótkowzroczności, presbiopii (czyli starczowzroczności – utrudniającej czytanie z bliskiej odległości) oraz astygmatyzmu – wyjaśnia dr Karol Korżel, który w klinice okulistycznej Lexummedica w Szczecinie przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia tej nowoczesnej soczewki. ? Przed zabiegiem wykonaliśmy różnego rodzaju precyzyjne pomiary. Przy użyciu urządzeń laserowych określiliśmy długość gałki ocznej, zmierzyliśmy astygmatyzm (czyli niezborność rogówki) i za pomocą skomplikowanych matematycznych wzorów obliczyliśmy wartość soczewki oraz oś korekcji niezborności – mówi dr Korżel.

Podczas zabiegu zastosowano znieczulenie kropelkowo-komorowe (podanie kropli znieczulających do oka), które pozwala operować nawet osoby z obciążeniami kardiologicznymi czy cukrzycą oraz umożliwia lekarzowi utrzymywanie stałego kontaktu z pacjentem. Pierwszym etapem operacji było usuniecie zaćmy z zastosowaniem techniki fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Następnie wszczepiono wieloogniskową soczewkę toryczną, ustawiając ją precyzyjnie w osi niezborności, którą wcześniej oznaczono. Cały zabieg trwał kilka minut. Po dwugodzinnym pobycie w klinice pacjentka mogła powrócić do domu.

Nowa technologia znacznie poprawia komfort życia chorych. Soczewki wieloogniskowe wcześniejszych generacji nie korygowały astygmatyzmu, a u pacjentów, których wada wynosiła powyżej 1 dioptrii w ogóle nie można było ich stosować. Można było zastosować soczewkę toryczną, ale i tak nie dawała ona możliwości widzenia do bliży, a jedynie do dali. Nadal więc była konieczność noszenia okularów do czytania i pisania. Z nową soczewką jest lepiej ? nie ma konieczności noszenia okularów nawet przy złożonych wadach.

– Zastosowanie nowego typu soczewki będzie wyzwaniem dla chirurgów, ale także dużą ulgą dla pacjentów, w szczególności tych, którzy cierpią na zaćmę połączoną z astygmatyzmem. Umożliwi im to wyleczenie obu wad za pomocą jednego zabiegu – mówi dr Piotr Krzywicki z kliniki Lexummedica, który przygotowywał pacjentkę do zabiegu w Szczecinie. Jego zdaniem wszczepianie soczewek wieloogniskowych lub akomodacyjnych stanie się coraz częstszą praktyką, gdyż ponad 90 proc. pacjentów po ich zastosowaniu już nigdy więcej nie musi korzystać z okularów.

Zastosowana podczas operacji nowoczesna soczewka wewnątrzgałkowa AcrySof? IQ ReSTOR? Toric może być z powodzeniem wykorzystywana u osób, które obarczone są wadą krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmem, a także jednocześnie cierpią na zaćmę i chcą pozbyć się starczowzroczności (presbiopii) uniemożliwiającej czytanie. Materiał, z którego wykonana jest soczewka niesłychanie łatwo wiąże się z tkankami oka, przez co soczewka jest stabilna, a to daje gwarancję, że efekt uzyskany tuż po operacji będzie niezmienny nawet po upływie wielu lat.

hastagi na stronie:

#lucenzo bez okularów #www niedowidzenie oka można wyleczyc

Authors

Related posts

Top